THE Genç Üniversiteler Sıralaması

THE Genç Üniversiteler Sıralaması

Dünya genelinde 50 yaş ve altındaki genç üniversiteler arasında en iyileri listeleyen Times Higher Education Young University Rankings (THE Genç Üniversiteler Sıralaması) 2023 sıralamasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi dünya genelinde 301-350 bandında yer alırken, Türkiye’den sıralamaya giren 66 üniversiteden devlet üniversiteleri arasında 3., tüm üniversiteler arasında da 9. sırada yer alma başarısı gösterdi.

THE Genç Üniversiteler Sıralaması 2023'te, üniversiteler Eğitim-Öğretim (öğrenme ortamı), Araştırma (hacim, gelir ve itibar), Atıf (araştırma etkisi), Uluslararası Görünüm (personel, öğrenci ve araştırma) ve Endüstri Geliri (bilgi transferi) başlıklarında toplam 13 performans göstergesine göre değerlendirildi. Tüm dünyadan ilgili kriterleri sağlayan 963 genç üniversitenin yer aldığı sıralamada Türkiye’den 66 üniversite yer aldı.

Detaylı sonuçlara göre, Üniversitemizin ilgili kriterlerden Atıf kategorisinde 66,4 puanla en yüksek başarıyı yakaladığı ve bu kategoride ülkemizdeki genç üniversiteler arasında 3. sırada, devlet üniversiteleri arasında ise 2. olduğu görülüyor. Sıralamada en başarılı olduğumuz diğer kategoriler ise Endüstri Geliri, Eğitim-Öğretim, Uluslararası Görünüm ve Araştırma olarak sıralanıyor.

THE Genç Üniversiteler Sıralaması 2023 sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.