THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

THE Asya Üniversiteleri Sıralaması

Dünyada yükseköğretim kurumlarının başarılarını değerlendiren en saygın kuruluşlardan biri olan Times Higher Education’ın (THE) 2023 Asya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. Sıralama’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi Atıf kategorisinde 100 üzerinden 66,4 puanla Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 2.tüm üniversiteler arasında ise 3. sırada yer alarak büyük bir başarı gösterdi. Üniversitemiz dünyada genel sıralamada 251-300 bandında yer alırken, Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 6. ve tüm üniversiteler arasında 11. sırayı 3 üniversiteyle paylaştı. 

Dünyadan toplam 926 üniversitenin değerlendirmeye alındığı ve 669’unun listeye girdiği 2023 sıralamasında, Türkiye’deki 76 üniversiteden 61’i puanlanan üniversiteler listesine dahil edildi. Asya kıtasındaki üniversitelere yönelik bölgesel bir akademik performans haritalaması niteliğinde olan THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, THE Dünya Üniversiteler Sıralamasında esas alınan 13 temel performans değerlendirme kriteri bölgedeki kurumların niteliklerine uyarlanarak kullanılıyor. 2023 THE Asya Üniversiteleri Sıralamasında, üniversiteler Eğitim-Öğretim (öğrenme ortamı), Araştırma (hacim, gelir ve itibar), Atıf (araştırma etkisi), Uluslararası Görünüm (personel, öğrenci ve araştırma) ve Endüstri Geliri (bilgi transferi) başlıklarında toplam 13 performans göstergesine göre değerlendirildi. Sıralamaya alınan üniversite sayısı bu yıl ciddi bir artış göstermesine rağmen, Üniversitemiz geçen yıla kıyasla tüm kategorilerde önemli ilerlemeler kaydetti.

2023 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması sonuçlarına buradan, Üniversitemizin sıralamalardaki profiline ise buradan ulaşabilirsiniz.