Haberler

Yök Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ziraat Bankası Kütüphanemizin Resmi Açılış Programına Katıldı

15.08.2022

12 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Üniversitemiz Ziraat Bankası Kütüphane Binamızın ve Merkezi Derslikler Blok’umuzun resmi açılışı gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Ziraat Bankası Kütüphane Binası açılış programına katılan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk Yükseköğretimini merkeze alan bir konuşma yaparak dünyada ve ülkemizde Yükseköğretim sürecinin genişlemesinden bahsetti.

Prof. Dr. Özvar: “Son yıllarda meydana gelen en önemli değişmelerin başında bütün dünyada Yükseköğretim alanının gittikçe genişlemesi gelmektedir. Türkiye’de hemen hemen her şehirde üniversitelerin açılması, işte bu genişlemeye cevap veren bir adımdır. Önümüzdeki yıllarda bütün dünyada Yükseköğretime erişmek isteyen çok sayıda genç olacaktır. Bunların bir kısmı uluslararası üniversitelere, uluslararası yükseköğretim kurumlarına geçmek isteyecek. Cumhurbaşkanımızın iradesiyle Türkiye'de her ile bir üniversitenin açılması suretiyle sadece Türk gençlerine değil, aynı zamanda uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapıyor oluşumuz; Üniversitelerimizi Türkiye'nin en önemli yumuşak güçlerinden bir tanesi haline getirecektir. Bu vesileyle ortaya koyduğunuz bu irade, dünyada meydana gelen değişmelere verilen en önemli karşılıklardan bir tanesidir. 

Bununla birlikte üniversitelerimiz, yaklaşık 1 milyon gencimize kapılarını açacak kapasiteye ulaşmıştır ve bu fevkalade bir gelişmedir. ÖSYM sınav sonuçlarını açıkladığında inşallah bu kapasiteyi gençlerimiz de dolduracaktır. Aynı zamanda sadece Türk gençlerine değil, uluslararası üniversitelerde okumak isteyen çok sayıda yabancıya da ev sahipliği yapılacaktır. Bu açıdan Türkiye'nin Yükseköğretim Kurumlarının genişlemesi ve daha fazla sayıda gençlere kapılarını açması Türkiye'nin iktisadi gelişmişliğini gösteren en önemli kriterlerden birisidir.” 

Açılış programının ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve üniversite yönetimimiz eşliğinde Ziraat Bankası Kütüphane Binasını gezdi. Kütüphanenin kullanım alanlarını inceleyen ve sanatsal-dekoratif unsurlar hakkında bilgi alan Prof. Dr. Özvar, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi‘nin başta Üniversite öğrencilerimiz olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diledi.