Haberler

Yeni Hastanemiz Cumhurbaşkanımız Tarafından Törenle Açıldı

07.09.2020

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanemizin yeni inşa edilen binası 5 Eylül 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle halkımızın hizmetine açıldı. Yeni adıyla Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nin Açılış Törenine Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, Prof. Dr. Fatih Sarıoğlu ve Prof. Dr. Sadrettin Pençe, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Gürhan Baş, Tıp Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Mahmut Tayyar Kalcıoğlu ve AK Parti milletvekilleri ile yöneticileri katıldı.                                                                                                                                                                                                            
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hastanenin inşasında emeği geçenleri tebrik etti. Hastanede hizmet verecek sağlık personeline başarı dileyen Erdoğan, Göztepe'de hizmete açılan bu hastaneye ismi verilen Prof. Dr. Süleyman Yalçın'ı rahmetle yad ettiklerini söyledi. Erdoğan, Prof. Dr. Süleyman Yalçın'ın hem tıp alanında çok önemli bir bilim insanı hem de ülkenin fikir hayatına değerli katkılar sağlamış bir dava adamı olduğunu belirtti. 

Cumhurbaşkanımız, salgın döneminde ülkemizdeki sağlık yatırımlarıyla ilgili şu sözleri kaydetti: “Türkiye salgını 40 bin yoğun bakım yatağı, 246 bin yatak kapasitesi, 1213 bilgisayarlı tomografi cihazı, 4 binin üzerinde tedavi kurumu, hepsinden önemlisi 1 milyon 100 bin sağlık ordusuyla karşılamıştır. Bunların üzerine ilave olarak salgın döneminde de çok sayıda sağlık kurumunu faaliyete geçirdik. Bugün hizmete açtığımız 758 yatak kapasiteli Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi ile ülke genelinde 16 şehir hastanesini faaliyete almış bulunuyoruz. Hastanemizin inşa edilecek ikinci kısmı da 352 yatak kapasitesiyle hizmet verecektir." 

Depreme karşı özel olarak izolatörlü inşa edilen bu hastanelerin tamamının da ülkenin gelecekte karşılaşabileceği her türlü tehlikede dimdik ayakta kalacağını ifade eden Erdoğan, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinin ülkeye, milete ve vatana hayırlı olmasını dileyerek, hastanenin İstanbul'a kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti. 

Daha sonra Erdoğan, canlı olarak hastanenin çocuk cerrahisi kliniğine bağlandı ve yetkililerden hastane hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı ikinci canlı bağlantıda 10 yaşındaki Ünal Çalışkan'ın tedavi gördüğü Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi yatan hasta servisindeki Prof. Dr. Oğuz Şükrü Poyanlı, Prof. Dr. Korhan Özkan, Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz'dan hastaneye, burada yürüttükleri operasyon ve eğitimlere ilişkin bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3. canlı bağlantıyı gerçekleştirdiği ameliyathanede bulunan Üroloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Asıf Yıldırım ve Genel Cerrahi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Orhan Alimoğlu'ndan da bilgi aldı.

Erdoğan konuşmasının ardından “Tüm milletimize, Hastanemizin Başhekiminden tüm doktorlarına ve Medeniyet Üniversitesi Rektör ve yöneticilerine hayırlı olsun diyoruz” diyerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gürhan Baş ile kurdele keserek hastanenin açılışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışın ardından hastanede görev yapan sağlık personeli ile günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, programın devamında hastanenin bölümlerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

239 poliklinik, 1110 yatak kapasitesi, 52 acil yatağı, 28 ameliyathane, 23 diyaliz yatağı, 28 doğum salonu, 144 yoğun bakım yatağı, 36 görüntüleme odası, 418 iki yataklı, 108 tek yataklı hasta odası ve 22 suit odayla hizmete giren Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi ikinci fazı da tamamlandığında 238.924 metrekare toplam alanda hizmet verecek. Koronavirüsle mücadelemize de büyük katkılar sunacak olan Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nin Üniversitemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz.