Haberler

Yeni Eğitim Dönemine Oryantasyon Programımızla Sıcak bir Başlangıç Yaptık

23.10.2020

İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak aramıza yeni katılan öğrencilerimizi 21 Ekim 2020 tarihinde düzenlediğimiz Oryantasyon Programıyla karşıladık. 1. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak düzenlenen Oryantasyon Programımıza Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül ve Prof. Dr. Fatih Sarıoğlu ve Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Tak’ın yanı sıra, Sağlık, Kültür ve Spor, Bilgi-İşlem, Kütüphane ve Dokümantasyon ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarımız, Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğümüz ve öğrencilerimiz katıldı. 

Üniversite tanıtım videomuzun izlenmesiyle başlayan program, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik’in açılış konuşmasıyla devam etti. Sözlerine “2020-2021 eğitim-öğretim dönemi Üniversitemiz ve insanlık adına hayırlı olsun” diyerek başlayan Rektörümüz, Üniversitemizin çok genç olmasına rağmen “çok hızlı büyüyen, ister fiziki mekân, ister akademik kadro, ister idari personel, ister program ve faaliyetleri itibariyle olsun, her yönüyle altyapısını hızla tamamlayan ve bunu da kamuoyuna mal eden bir üniversite” olduğunu vurguladı. Bilginin sadece elde edildiği değil, aynı zamanda üretildiği, çoğaltıldığı ve topluma mal edildiği bir üniversite olma iddiasında olduğumuzun altını çizen Prof. Dr. Gülfettin Çelik, hızlı büyüyüşümüzün önemli göstergeleri olarak geçen yıl 10.000 civarında olan öğrenci sayımızın bu yıl neredeyse yüzde 40’lık bir artışla 14.000’i aştığını; lisansta 41, lisansüstünde 79 aktif programla toplam 120 program sahibi bir üniversite haline geldiğimizi belirtti. 

Fiziki mekânda yaşanan yeni ve çarpıcı gelişmeler sayesinde 2020-2021 dönemi öğrencilerinin daha şanslı olduğunu belirten Rektörümüz, üç ana bölgede eğitim veren bir üniversite olarak bunu tek kampüse çekme noktasında iddialı adımlar attığımızı ve yeni inşa edilen kütüphanemizin Kasım ayında hizmete gireceğini açıkladı: “Diyebiliriz ki Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nden sonraki en büyük kütüphane inşa ediliyor burada. Toplamda 28.000 m2’lik, 8 katlı, devasa bir kütüphane inşa edildi. Bu yine bizim ufkumuzun derinliklerini göstermesi açısından ilginç bir örnektir… İnşallah planlarımız 24 saat esaslı hizmet verecek şekilde burayı aktif halde tutmak.” Şu anda 50.000 m2’lik bir alanda devam etmekte olan Merkezi Derslikler Bloğu ile Siyasal Bilgiler ve Hukuk Fakülteleri binalarının inşaatında da önemli yol kat edildiğinin bilgisini veren Rektörümüz, inşaatın ilk etabının önümüzdeki sonbaharda tamamlanacağını ve sonraki aşamada diğer fakültelerimizin de ağırlıklı olarak buraya taşınmasının planlandığını müjdeledi. 

Üniversite olarak bazı noktalarda çok iddialı olduğumuzu belirten Rektörümüz, bu iddiamızı ortaya koyan başka bazı ek tedbirlere ilişkin de bilgiler verdi. Üniversitemizde bu yıldan itibaren gençlerimizin normal diplomanın yanında “diploma eki” adıyla ek bir diploma daha almaya başlayacaklarını ve bu ikinci diplomanın öğrencilerimizin normal eğitiminin yanında elde etmiş oldukları ek becerileri de ifade edeceğini açıklayan Rektörümüz, öğrencilerin sosyal sorumluluk, yenilikçilik ve girişimcilik, bilimsel faaliyet, kültür, sanat ve spor gibi alanlardaki faaliyet ve başarılarının puanlanacağı diploma ekinin öğrencilerimiz tarafından mesleki hayatlarında belge olarak kullanılabileceğini ve bu uygulamanın Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. Son olarak, Üniversitemizde bu dönemden itibaren rehberlik ve danışmanlık alanında öğrencilerimize destek vermek üzere bazı faaliyetlerin başlatılacağını; bu amaçla Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İstanbul Müftülüğü gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği protokolleri imzalanmış olduğunu; ayrıca öğrencilerimizin İstanbul’un sosyal ortamından daha etkin şekilde yararlanabilmelerini sağlamak üzere de il bazındaki kurum ve kuruluşlarla da muhtelif işbirliği projelerinin hazırlıklarını yapmakta olduklarını belirtti. 

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sizlerle inşallah hep beraber hayalimizi iddiaya çevireceğiz. İnşallah ömür boyu devam edecek olan, mesleki hayata da atıldığınızda da devam edecek olan bir birliktelik olsun diyorum. Hayırlı olsun, tekrar hoş geldiniz, safa getirdiniz.” 

Ardından öğrencimizin keyifli keman dinletisini sırasıyla Sağlık, Kültür ve Spor, Bilgi-İşlem, Kütüphane ve Dokümantasyon ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarımız ile Kariyer Geliştirme Koordinatörlüğümüzün sunumları izledi. Sunumlarda yeni öğrencilerimize Üniversitemizdeki eğitim hayatları boyunca fayda sağlayacak pek çok bilgi aktarıldı. 

Etkinliğin son bölümünde Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Tak öğrencilerimize kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Öğrencilerimize hoş geldiniz diyerek yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması temennisiyle konuşmasına başlayan Genel Sekreterimiz, hem İstanbul’da konumlanan hem de adı “Medeniyet” olan bir üniversitede okuyacakları için öğrencilerimizin ülkemizin en şanslı öğrencilerinden olduğunu vurguladı. Kuzey yerleşkemizde Kütüphanemiz ve yeni Derslik Bloğumuzun açılmasıyla birlikte kampüsümüzün cıvıl cıvıl olacağını müjdeleyen Dr. Öğr. Üyesi Ekrem Tak, “orada sizlerle birlikte maskesiz beraber olacağımız günlerin hayalindeyiz” dedi. Çeşitli eksikliklerin zamanla giderilebileceğini vurgulayan Genel Sekreterimiz, her türlü makul teklif, mesaj ve eleştiri için tüm şahsi iletişim kanallarının öğrencilerimize açık olduğunu belirterek “yolunuz, bahtınız açık olsun” dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.