Haberler

Üniversitemiz Tarafından Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic'e Fahri Doktora Takdim Edildi

23.06.2023

Üniversitemiz Senatosu’nun oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic’e etik,  insan  hakları,  siyaset  bilimi  ve  uluslararası  ilişkiler  alanlarındaki   başarılı   çalışmalarından   dolayı Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül tarafından fahri doktora unvanı takdim edildi.

Üniversitemiz Aşık Paşa Konferans Salonunda gerçekleştirilen törene; Karadağ İçişleri Bakanı, Karadağ Büyük Elçisi, Karadağ İstanbul Konsolosu, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Nuriye Akbay, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem Tak, senato üyelerimiz, akademik ve idari personelimiz katıldı.

Tören, Öğretim Üyemiz ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav’ın  açılış konuşmasıyla başladı.  Profesör Oktav Başbakan Dr. Dritan Abazovic’in akademik kariyerinden ve uluslararası ilişkiler alanına yaptığı akademik katkılarından detaylı bir şekilde bahsetti.

Ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül törenin gündemine dair bir konuşma gerçekleştirdi.

“Üniversitemiz Senatosu, küresel ölçekte etik, insan hakları, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki başarılı çalışmalarından dolayı Sayın Başbakanımıza fahri doktora unvanı verilmesine oybirliğiyle karar vermiştir. Bu ünvanla kendisi THE dünya sıralamasında 800-1.000 bandı, THE dünya genç üniversiteler sıralamasında 250-300 bandında yer alan İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin seçkin akademisyenleri arasına onur üyesi olarak katılmaktadır.”

Konuşmasının ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül tarafından Sayın Başbakan’a cübbe giydirildi ve fahri doktora diploması takdim edildi.

Karadağ Başbakan’ı Dr. Dritan Abazovic, yaptığı teşekkür konuşmasına; kendisine verilen bu unvanın kendisi için ne kadar değerli olduğunu ifade ederek başladı. “Eğitim ışıktır” vurgusuyla konuşmasına başlayan Dr Abazoviç, ülkesinin ekonomik ve sosyal yönden hızlı gelişiminden söz etti. Başbakan Abazovic, Türkiye’nin Batı Balkanlara ve kendi ülkesine yönelik ilgi ve desteğinin öneminden bahsetti. Türkiyede üniversite eğitimini sürdüren 500 Türkiye devleti burslu Karadağlı öğrencinin, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısından çok ümit verici olduğunu söyledi.

Karadağ‘ın 600 bin kişilik nüfusuyla küçük bir ülke olduğunu belirten Başbakan, ülkesinin son derece güvenli olduğunu ve bu sebepten iddialı bir turizm ülkesi olduğunu ifade etti. Birçok yabancının kalıcı olarak Karadağ’a yerleştiğini belirtti. Geçmişe değil geleceğe odaklanmanın önemini vurgulayan Sn Abazoviç, ülkesinin Avrupa Birliği ile uyumlu hareket ettiğinin, Ukrayna’dan gelen mültecilere kucak açtığının altını çizdi.

Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.