Haberler

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğrencileri Teknofest’te Başarılar Elde Etti

16.05.2023

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Kontrol ve Kumanda Sistemleri Ana Bilim Dalı’nda görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Haluk BAYRAM’ın danışmanlığını yaptığı Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Muhammed Yasin KOCA, Kübra YILDIZ, Muhammed Buğra AYHAN, Eren Tarık KINACI, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Ayşenur YÖRÜR, ve Fizik Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Şaban KAHRAMAN’dan oluşan İMU Robotik Kulübü TEAM IMU Hawk takımı, Bursa’da düzenlenen TEKNOFEST 2023 Uluslararası İHA yarışmasına finalist olarak katılarak performans ödülü almaya kazanmışlardır. Yine Dr. Öğr. Üyesi Haluk BAYRAM’ın danışmanlığını yaptığı Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü lisansüstü öğrencisi ve Fakültemiz Elektirk-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından Asude ALTIPARMAK BİLGİN’in takım kaptanlığını yaptığı Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencilerinden Emirhan GÜRSOY, Enes KIRIMLI, Gökhan ALTUN, Kübra YILDIZ, Ömer AYKILIÇ, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerimizden Serhat KILIÇ ile mezun öğrencilerimizden Ferdi DUMANDAĞ’dan oluşan İMU Robotik Kulübü TEAM IMU AV takımı yazılımı takım üyeleri tarafından özgün olarak geliştirilen araçları ile 10-13 Nisan 2023 tarihleri arasında Bilişim Vadisi’nde TEKNOFEST 2023 Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışmasına katılarak  toplam 471 takımdan final aşamasına geçmeye hak kazanan 23 takımdan biri oldu ve yarışmayı başarıyla tamamladı. 2021 ve 2022 yıllarında da aynı yarışmaya katılan takımımız En Özgün Yazılım ve En İyi Sunum Ödülü kazanmıştır. Bu sene gerçekleştirilen yarışmanın sonuçları ise kısa süre içerisinde açıklanacaktır.

Üniversitemiz Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bünyesinde kurulan, Danışmanlığını, Fakültemiz Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü Haberleşme Anabilim Dalında görev yapan Doç. Dr. Erdoğan AYDIN’ın yürüttüğü, sponsorluğunu Atölye Üsküdar, Çağrı Marketlerinin yaptığı ve takım kaptanlığını ise Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencimiz İbrahim Halil IŞIK’ın yaptığı; Elanur KURT isimli Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencimizin de yer aldığı BAT-X3 Robotik Teknolojileri Geliştirme Takımı, Teknofest 2023 kapsamında 27 Nisan 2023 - 1 Mayıs 2023 tarihleri arasında yapılan Tarımsal İnsansız Kara Aracı Yarışması'nda 3'üncülük ödülü aldı. Tasarlanan insansız kara aracı için,  batarya tasarımında yüksek kapasiteli hücrelerden oluşan bir batarya paketi kullanarak özel bir yönetim sistemi geliştirdikleri,   Mekanik tasarımında ise aracın zorlu arazi koşullarında daha iyi performans göstermesi için farklı bileşenler kullanarak özgün bir çözüm geliştirdikleri,  bunların yanı sıra, özgün bir yazılım da geliştirerek araçlarını daha akıllı ve otonom bir şekilde hareket etmesini sağlayarak aracın çevreyi algılaması, engelleri tespit etmesi ve kendini düzeltmesi için çeşitli sensörler ve algoritmalar kullanılmıştır.

Danışmanlığını Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Kürşat AYAN’ın, sponsorluğunu AKPA Alüminyum Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yaptığı ve takım kaptanlığını ise MDBF Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencimiz Mustafa ÖZBOSTAN’ın yürüttüğü; Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Talha Yasin BORA, Enes KIRIMLI, Merve Sultan DEMİRTAŞ, Nuriye KARADAŞ, Volkan BAKIÖRGÜ Fakültemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Merve Gül ÜKÜM, Fakültemiz Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Aleyna YEMEKÇİ, Güher TÜRKAN, Can GÜNDÜZ ve Şilan ZORLU isimli, öğrencilerimizden oluşan ROTA isimli takım, Gebze Bilişim Vadisi Yerleşkesinde, 25-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenen TEKNOFEST 2023 Hyperloop Geliştirme Yarışmasına finalist takım olarak katılarak, genel sıralamada beşincilik ederken, bizzat kendileri tarafından tasarlanan ve geliştirilen motor ile de en hızlı takım sıralamasında üçüncülük elde etmişlerdir.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Haberleşme Anabilim Dalı’nda görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Filiz Gürkan GÖLCÜK’ün danışmanlığını yaptığı ve Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Hüseyin ERDOĞAN’ın takım kaptanlığı yaptığı Fakültemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Alperen Haydar IŞIK, Hatice İrem GÜL, Ezgi GÜRE, Ahmet Hasan UYSAL, Emre EKİZ, Ercan İNAN ve Fakültemiz Matematik Bölümü öğrencilerinden Burak Ramazan UÇAR’ın yer aldığı İMÜ Bilim ve Mühendislik Topluluğu öğrencilerinden oluşan IMU HidroCar takımı, yerli üretim, temiz çevre, temiz enerji ve otomobil teknolojilerinde inovasyon konularına dikkat çeken hidrojen yakıtlı otomobilleri ile finale kalan 11 takımdan birisi oldu.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak, gösterdikleri bu başarılardan dolayı başta tüm öğrencilerimiz olmak üzere danışman hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.