Haberler

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'yı Diş Hekimliği Fakültemizde Ağırladık

28.11.2018

Diş Hekimliği Fakültemiz  “1. Önlük Giyme” ile “Uygulama ve Araştırma Merkezi Açılış” Töreni 26 Kasım Pazartesi günü Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Tuzla Belediye Başkanı Sayın Şadi Yazıcı, Tuzla Kaymakamı Sayın Ali Akça ve Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın teşrifleriyle Orhanlı Yerleşkemizde gerçekleşti.

Programın açılışında bir selamlama konuşması gerçekleştiren Diş Hekimliği Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Taşkın Gürbüz yaptığı konuşmada,

“İçinde bulunduğumuz Diş Hekimliği Haftası nedeniyle başta öğrencilerimiz olmak üzere onları en iyi şekilde yetiştirmek için bütün bilgi ve birikimini kullanan saygı değer öğretim üyelerimizin ve bütün zor koşullara rağmen ülkemizin her yanında diş hekimliği mesleğinin gerektirdiği özveri, adanmışlık ve sevgi ile hizmet sunan meslektaşlarımın toplum ağız diş sağlığı haftasını kutluyorum.

Bugün aynı zamanda fakültemize yeni yerleştirilen pırıl pırıl gençlerimize, ilk kez yapılan bundan sonra da gelenekselleşeceğini ümit ettiğim beyaz önlük giydirme töreninin de heyecanını duymaktayım.

            Sizlerin destek ve şahitliği ile gerçekleştireceğimiz törenle öğrencilerimiz saygın hekimlik mesleğine adım atmış olacaklar.

Fakültemizin ve öğrencilerimizin her türlü ihtiyacını karşılamakta ve onlara hep daha iyi koşulları sunmakta bizden desteğini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan KARAMAN ‘a ve emeği geçen bütün akademik ve idari personele sonsuz şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Diş Hekimliği Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Taşkın Gürbüz Hocamızın konuşmasının tamamı için buraya tıklayınız.

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman da beyaz önlük giymenin bir kimlik ve meslek giymek olduğunu aktararak, tıp ve diş hekimliğinin hem bir meslek hem de bir sanat olduğunu söyledi.

Karaman, diğer birçok meslekten farklı olarak maddi ve manevi kazanç kapısı olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ama unutmayın ki bu mesleği nasıl anlayıp, nasıl icra ettiğimize bağlı olarak, insani hem abad edebilir hem berbat edebilir. Eğer bir hekim mukaddes kitabımızda beyan edilen 'Bir insana hayat veren bütün insanlığa hayat vermiş gibidir' düsturuna inanarak hareket ediyorsa, yine Rabbimizin beyanında zikredilen 'Hastalandığımda bana şifa veren O'dur.' inancıyla kendisini eşref-i mahlukatın şifasına vesile görüyorsa hem dünyasını hem de ahiretini bu meslekten kazanabilir. Sizler de bugün bu dünyaya atım atıyorsunuz. Hayatınızı bu kutlu ideale adıyorsunuz. Aramıza hoşgeldiniz. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültemiz, sağlık eğitimine çağdaş bir anlayış ve evrensel bir bakış kazandıracak özgün bir fakülte oluşturmak, bugünden geleceği yakalamak adına kuruldu. Temel ve öncelikli sorumluluğumuz nitelikli, uzman diş hekimlerini yetiştirmek ve evrensel bilimin gelişimine katkı sağlayacak, ülkemizin diş hekimliği birikimini de ileri taşıyacak bilimsel faaliyetlerde bulunmaktır."

Karaman, en büyük zenginliklerinin ise yüksek düzeyli ve fedakar akademik kadroları olduğunu dile getirerek, fakülte bünyesinde günümüzün teknolojisiyle donatılmış bir uygulama ve araştırma merkezinin de kurulduğunu, bu merkezin İstanbul ve çevre illerde yaşayan vatandaşlara en üst düzeyde ağız ve diş sağlığı hizmeti verirken, konumu itibarıyla da sağlık turizmine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın konuşmasının tamamı için buraya tıklayınız.

Etkinliğimizi teşrifleriyle onurlandıran Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Üniversitemizin genel üniversite misyonunun yanında, bizzat adının kendine yüklediği bir sorumluluk taşıdığını belirterek, "Medeniyete kaynaklık etme, medeniyete sahip çıkma, onu ötelere taşıma görevi üstlenmiştir. Bu seçkin üniversitemizde öğrenci olmak, sizlere sadece mesleki alanda eğitim alma değil, mesleğinizin ötesine geçen ulvi bir yük altına girme fırsatı sunmaktadır. Fırsat diyorum, zira omuzlardaki bu yük, daha yükseğe taşındıkça insanı ve ardından bütün toplumu yüceltecek bir yüktür." dedi.

Sağlık Bakanımız sözlerine, "Atalarımız 'Her işin başı sağlık.' derken hayatın vazgeçilmez bir şartına vurgu yapıyorlardı. Çünkü sağlık olmadan başka hiçbir şeyin önemi kalmaz." diyerek başladı.

Bu bakımdan sağlığın, temel insan hakları arasında yer aldığına işaret eden Koca, hatta öyle ki sadece birey için değil, toplum için de her işin başının sağlık olduğunu söyledi.

Bakan Koca, sağlığın toplumsal gelişmenin de en önemli bileşeni olduğunu vurgulayarak, Dünya Sağlık Örgütü'nün "Sağlık yalnızca hasta veya sakat olmamak değil, bedenen, ruhen ve toplumsal yönden tam bir iyilik halidir." tarifindeki "toplumsala" yapılan vurgunun önemli olduğunu belirtti.

Bundan 110 yıl sonra bugün, yeni bir diş hekimliği fakültesinin açılışında, diş hekimi adaylarının mesleğe ilk adımlarını atmalarının heyecanıyla aydınlanan bir ortamda, ülkeye çağdaş bir eğitim kurumu, vatandaşların sağlıklarına kavuşabilecekleri bir tesis daha kazandırılmasının sevincini yaşadıklarını dile getiren Koca, şöyle devam etti:

"Eğitim kurumlarımızın zirvesini oluşturan üniversitelere çok önem veriyoruz. Nurettin Topçu, üniversitelerimizin sadece birer eğitim kurumu değil, milletin kültür merkezi olduğunu ifade eder ve 'Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki bizi kendi ruhumuza kavuştursun, her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın, hayaya hayran gönüller, insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin.' der. Medeniyet Üniversitesi, genel üniversite misyonunun yanında, bizzat adının kendine yüklediği bir sorumluluk taşımaktadır. Medeniyete kaynaklık etme, medeniyete sahip çıkma, onu ötelere taşıma görevi üstlenmiştir. Bu seçkin üniversitemizde öğrenci olmak, sizlere sadece mesleki alanda eğitim alma değil, mesleğinizin ötesine geçen ulvi bir yük altına girme fırsatı sunmaktadır. Fırsat diyorum, zira omuzlardaki bu yük, daha yükseğe taşındıkça insanı ve ardından bütün toplumu yüceltecek bir yüktür. İnancım, Medeniyet Üniversitesi'nin birer mezunu olarak hayata atıldığınızda, hem başarılı diş hekimleri olarak sağlık ordumuza güç katmanız hem de medeniyet bayrağını yeni nesillere layıkıyla taşımanızdır."

- "Beyaz önlükleriniz artık hayatınızın ayrılmaz bir parçası olacak"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha 8 yıl önce yola çıkmış genç bir ilim ocağı olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin şimdiden geldiği nokta itibarıyla umutları ve inancı kuvvetlendirdiğini ifade etti.

Kuruluşundan bu güne emeği geçen akademisyenleri, yöneticileri ve idari kadroyu tebrik eden Koca, "Üniversitemizin en yeni halkası olan Diş Hekimliği Fakültesi'nin açılışı şüphesiz hepimizin memnuniyet kaynağıdır. Ancak bu ülkenin Sağlık Bakanı olarak beni ziyadesiyle sevindirmektedir. Sevincim ve gururumun kaynağı, buradaki betondan ve demirden teşekkül etmiş olan yapılar değil, ona can veren, ruh katan hocalarımız ve öğrencilerimizdir." diye konuştu.

Bakan Koca, bu müessesenin, sağlık sistemine eklenen yeni bir güç olacağını, buradan yetişen hekimlerin ise halkın layık olduğu sağlık hizmetini sunmak için seferber olan nitelikli gücü yeni bir enerji katacağını dile getirerek, öğrencilere seslenerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mesleğe adım atışınızın sembolü olan beyaz önlükleriniz bundan sonra artık hayatınızın ayrılmaz bir parçası olacaktır. Beyaz olmasının saf ve temizlik olduğu kadar, güven duyulmanın da bir nişanesi olduğunu unutmayınız. Bu beyaz önlükler biz sağlık çalışanlarının kimliğidir adeta. Giymesek bile bu önlükler manasıyla hep üzerimizdedir, üzerimizde olmalıdır. Üniversite yıllarınızı sadece mesleki yetkinlik kazanmak için sarf edilecek yıllar olarak görmemenizi temenni ederim. Üniversite ortamı insana yeni bir çevre ve yepyeni bir sosyal ortam sunmaktadır. Bunu fırsata çeviriniz. Burada kurulan ilişkiler, ömür boyu dayanışmanın temelini oluşturmaktadır. Daha geçen hafta Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Araştırma Merkezi'ne dikkatinizi çekmek isterim. Eğitiminiz ilerledikçe araştırma yapma imkanlarını bulacaksınız."

Konuşmaların ardından, Rektörümüz İhsan Karaman tarafından, Sağlık Bakanı Koca'ya plaket takdim edildi.

Ardından Bakan Koca, üç öğrencimize beyaz önlük giydirerek, hediye verdi.