Haberler

Rektörümüz Gebze’de Anma Programına Katıldı

28.04.2020

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde Çoban Mustafa Paşa için ölümünün 491. yılında kendi adını taşıyan külliyedeki türbesinde anma töreni düzenlendi.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle halka açık olmayan programa, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün ev sahipliğinde, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Gebze Müftüsü Selçuk Kılıçbay ve Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Selamet Güner katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, ilk anma konuşmasını gerçekleştiren Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, konuşmasında Gebze’de bir külliye inşa eden Çoban Mustafa Paşa’nın İslam hayatına sosyal yönüyle damgasını vurduğunu ve İslam’ın değerlerinin gelecek nesillere aktarılmasına öncülük ettiğini vurguladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ise konuşmasında, külliyenin bir tarihi eser olmanın ötesinde, çok önemli anlamları içerisinde barındırdığını ve Çoban Mustafa Paşa’nın bize “Osmanlı adalet dairesi”ni hatırlattığını belirtti. Külliyenin hizmetlerinin yaygınlığının Osmanlı'nın bir dünya devleti olduğunu gösterdiğini vurgulayan Rektörümüz, bu anlamda külliyenin Osmanlı devletinin bir mikro örneği olduğunu, Çoban Mustafa Paşa’nın da Osmanlı’nın bu anlayışını Gebze ölçeğinde kurgulayan insan olduğunu belirtti.

Rektörümüz, içinde bulunduğumuz salgın günlerine atıfla, “Bugünler bize şunu hatırlattı: bizim sadece kendi bölgesel ve kişisel çıkarlarımız için değil, bütün dünyayı hedefleyen işler yapmamız gerekmektedir. Hamdolsun, ben bu düşünceye Türkiye’yi varis olarak görüyorum” dedi. “Evladı fâtihân” olarak nitelendirebileceğimiz bu neslin geleceği kuşanma adına büyük umutlarla dolu olduğunu belirten Prof. Dr. Çelik, bu noktada başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve devlet erkânımızın katkılarının ve milletimizin destekleri ile dualarının çok önemli olduğunu kaydetti.

Program İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay’ın yaptırdığı duayla sona erdi.