Haberler

Rektörümüz “1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Hizmete Alım Töreni”ne Katıldı

22.03.2021

Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın riyasetinde gerçekleştirilen 1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Hizmete Alım Töreni’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende, hızlı nüfus artışı, iklim değişikliği, kuraklık gibi nedenlerle su ihtiyacının her geçen gün arttığına, öte yandan dünyadaki su kaynaklarının günden güne azaldığına dikkat çekti ve su ihtiyacının sürdürülebilir şekilde karşılanabilmesi için mevcut kaynakları verimli kullanmanın ve su israfını önlemenin önemini vurguladı. Ülkemizin sanılanın aksine su stresi çeken bir ülke olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ihtiyaca binaen özel çalışmalar yürüttüklerini ve inşa edilen 363 tesisi milletin istifadesine sunduklarını kaydetti. “Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibariyle hiçbir fark yoktur.” ifadesiyle su tasarrufunun milli bir görev olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanımız, konuşmasında bu konuda atılacak adımlar ve yapılacak yasal düzenlemelerin müjdesini verdi.

Suyu korumak ve tasarruflu kullanmak konusundaki bu ulusal seferberliğe, İstanbul Medeniyet Üniversitesi camiası olarak hem bireysel hem kurumsal anlamda gerekli aksiyonları alarak katılıyoruz.