Haberler

MSD Türkiye Firması ile Klinik Araştırmalar Alanında İş Birliği Protokolü İmzaladık

05.02.2021

130 yılı aşkın süredir dünyanın en zorlu hastalıkları için ilaç ve aşılar geliştiren MSD sağlık firması, Üniversitemiz ile onkoloji, diyabet ve aşı alanları öncelikli olmak üzere klinik araştırmalar alanında bilimsel iş birliği için bir araya geldi. 4 Şubat 2021 tarihinde Hasan Polatkan Konferans Salonumuzda gerçekleşen protokol imza törenine, Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Tıp Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu ile Tıp Fakültemizin ve MSD Türkiye’nin yetkilileri iştirak etti.

MSD Türkiye firmasının kısa tanıtımının ardından, Tıp Fakültemizin Dekanı Prof. Dr. Sadrettin Pençe konuşmasında üniversitelerin en önemli rollerinden birinin AR&GE çalışmaları yapmak olduğunu belirterek bu alanda üniversite-sanayi iş birliğinin önemini vurguladı. Bununla birlikte ülkemizde AR&GE desteğinin daha çok devlet tarafından sağlandığını ve özel sektörün desteğinin arttırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Pençe, bu bağlamda MSD ile hayata geçirilecek olan bu iş birliği modelinin büyük değer taşıdığını belirterek protokolün hayırlı olması temennisinde bulundu.

MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu açılış konuşmasında şu sözleri kaydetti: “İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile; onkoloji, diyabet ve aşı alanları öncelikli olmak üzere yürütülecek klinik çalışmalarda bilimsel iş birliğine imza atmaktan mutluluk duyuyoruz. Klinik araştırmalar alanında gerçekleştireceğimiz bu proje ile hastaların ve hekimlerin yenilikçi tedavilere ve aşılara erken erişimini sağlama; aynı zamanda ilaç ve aşı geliştirmenin artmasıyla Türkiye’nin ilaç keşfi için gereken araştırma ve geliştirme yapısını güçlendirmeye yönelik rekabetçiliğin artmasına katkıda bulunmak en büyük hedeflerimiz arasında yer alıyor. MSD olarak, ülkemizde klinik çalışmaların doğru zemine oturtulabilmesine destek olmak için her türlü katkıyı vermeye, tüm bilgi ve tecrübemizi aktarmaya hazırız. Toplumumuzun daha sağlıklı bir yaşam sürmesi ve yenilikçi tedavilere daha erken ulaşabilmesi adına gerçekleştireceğimiz bu yeni iş birliğimizin sonuçlarını en kısa sürede almaya başlayacağımıza inancım tam.”

Rektörümüz ise açılış konuşmasında Üniversitemizin henüz çok genç olmasına rağmen, hastanemiz vasıtasıyla sağlık sektöründe neredeyse 50 yıllık bir geçmişi, tecrübesi ve çok güçlü bir akademik altlığı olduğunu belirterek bu altlığın özellikle sağlık alanında bize çok hızlı yol aldıracağı kanaatinde olduğunu belirtti.  “Özellikle sağlık alanında eğitim, araştırma ve üretilen bilgiyi toplumsallaştırma ya da topluma mal etme boyutunda çok ciddi bir katkı sunacağımızı biliyoruz; bu konuda iddialıyız.” diyen Rektörümüz bu bağlamda Tıp Fakültemizin mezun öğrencilerinin TUS sınavlarında elde ettikleri başarılara da atıfta bulundu. Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, “Sizin gibi özel sektörde öncü olan kurumlarla yapacağımız iş birliği bizim için çok önemli… İstanbul gibi güzel ve müstesna bir ortamda İstanbul Medeniyet Üniversitesi gibi gencecik bir üniversitenin sizin gibi bir kurumla beraberliği katlanarak sonuç üretecektir inancındayım.” diyerek protokolün ülkemize ve kurumlarımıza hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve MSD Türkiye Genel Müdürü Gözde Güllüoğlu iş birliği protokolüne imza attılar. Ülkemizin klinik araştırmalar konusundaki AR&GE çalışmalarının gelişmesine ve genel olarak sağlık alanındaki atılımlarına önemli katkılar sağlayacak olan bu iş birliğinin kurumlarımıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.