Haberler

İstiklal Marşımızın Kabulünün 99. Yıldönümünü Kutladık

12.03.2020

Milli Bağımsızlığımızın en önemli sembollerinden olan İstiklal Marşı'mızın kabulünün 99.  yıldönümünü idrak ederek Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy'u yad etmek amacıyla 10 Mart Salı günü  Aşık Paşa Konferans Salonumuzda  Üniversitemiz tarafından bir anma etkinliği gerçekleştirildi. 

Yoğun katılımın olduğu programda, saygı duruşu ile İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı yazışının kısa hikayesini anlatan bir video izlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Yaşar Bülbül, konuşmasında, “İstiklal Marşı’nı söylemek güzeldir ama esas olan onu söyletmek ve dinletmektir. Bizler mezunlarımızın, mensuplarımızın İstiklal Marşımızı söyletmesini ve dinletmesini istiyoruz. Başarılarla dolu bir gelecek üretmek istiyoruz. Bunun için kulağımızda hep İstiklal Marşı olacak, o bizi her zaman teşvik etmiştir ve edecektir.” dedikten sonra, programın konuşmacısı olarak davetimize iştirak eden Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Fatih Andı’yı sahneye çağırdı.

Prof. Dr. M. Fatih Andı, “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” konulu konuşmasında, Milli Şairimizin büyük rol oynadığı Çanakkale Savaşı’yla ilgili önemli tarihsel bilgi ve anekdotları dinleyicilerle paylaştı. Ardından Mehmet Akif’in hayatı ve İstiklal Marşımızın yazılış hikayesine ve edebi değerine değinerek Marşımızın başka bazı ülkelerin ulusal marşlarıyla sanatsal açıdan karşılaştırmasına yer verdi. Konuşması sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik, Prof. Dr. M. Fatih Andı’ya verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederek kendisine günün anısına bir hediye takdim etti.

Etkinliğin son kısmında, İMÜ Tiyatro Topluluğu üyeleri olan öğrencilerimizin milli kıyafetler içinde okudukları Mehmet Akif Ersoy şiirleri tüm dinleyenlere duygu dolu dakikalar yaşattı. Öğrencilerimizin şiir sunumunu aşağıdan izleyebilirsiniz.