Haberler

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, ERASMUS+ KA220 ETDTFA Projesi’nin Türkiye Ortağı Oldu

13.09.2023

ETDTFA – Education and Training Development for the Treatment of Food Allergies Projesi

Macaristan’dan Budapest Business School (BBS)’un koordinatörü, Portekiz’den Portucalense University (UPT), Slovakya’dan János Selye University (JSU) ve Türkiye’den İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin (IMU) ortağı olduğu ETDTFA projesiyle HoReCa sektöründe besin alerjileri konusunda eğitimler verilecek.

Besin alerjileri bağışıklık sisteminin besinlere karşı anormal yanıt vermesidir. Besin alerjileri günümüzde anafilaktik reaksiyonların en önemli sebebidir ve bu nedenle toplum sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir.

HoReCa sektörünün besin alerjileri konusunda bilgilendirilmesi ve besin alerjisi olan müşterilerine güvenli seçenekler sunabilmesi oldukça önemlidir.

ETDTFA projesinin amacı nedir?

  • Besin alerjileriyle ilgili uluslararası ve ulusal yasal düzenlemeleri inceleyerek, HoReCa sektörü açısından etkinliğini değerlendirmek
  • HoReCa sektörü temsilcileri, ilgili sivil toplum kuruluşları ve yasal otoritelerle görüşülerek besin alerjileri konusunda mevcut koşulları değerlendirmek
  • HoReCa sektörünün besin alerjileriyle ilgili iyi uygulamalarını incelemek
  • HoReCa sektörü yöneticilerine, çalışanlarına ve sektöre istihdam yaratan yüksek öğretim bölümü öğrencilerine besin alerjilerinin yönetimiyle ilgili eğitim hazırlamak ve uygulamak

ETDTFA projesinin hedefleri nedir?

  • HoReCa sektörü yöneticilerine, çalışanlarına ve sektöre istihdam yaratan yüksek öğretim bölümü öğrencilerine besin alerjileriyle ilgili eğitim sağlayarak, konuyla ilgili hizmet kalitesini arttırmasına, besin alerjiyle ilgili müşterilerinin güvenliğini sağlamasına ve müşterilerin de güvenli yiyecek servis hizmeti alabilmesini sağlamaktır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi,  Bilim Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yavuz, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Öğretim Üyesi Havvanur Yoldaş İlktaç ve Dr. Öğretim Üyesi Burcu Aksoy Canyolu projenin Türkiye’deki yürütücüleri ve araştırmacılardır. Ocak 2023’te başlayan ve 25 ay sürmesi planlanan projenin ilk çalıştayı ekim ayında Portekiz’de, ikinci çalıştayı ise 2024 yılında Türkiye’de İstanbul’da gerçekleştirilecektir.