Haberler

GRAS 2022 Sıralamasında İktisat Alanında Türkiye’deki Devlet Üniversiteleri Arasında 1. Olduk

16.09.2022

Üniversitemiz ShanghaiRanking Global Ranking of Academic Subjects (GRAS) 2022 sıralamasında İktisat alanında dünya çapında 401-500 aralığına yerleşirken, Türkiye’de 3., devlet üniversiteleri arasında ise 1. olarak büyük bir başarıya imza attı.

Yükseköğretim alanında dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından biri olan ShanghaiRanking Consultancy, 2009 yılından bu yana dünya üniversitelerini akademik alanlara göre sundukları bilimsel katkılar açısından değerlendiren en kapsamlı ve nesnel endekslerden biri olan Global Ranking of Academic Subjects’in (Akademik Alan Küresel Sıralaması-GRAS) 2022 sürümünü yayınladı. GRAS 2022 kapsamında 96 ülkeden 1800’ü aşkın üniversitenin bilimsel başarısı; Doğa Bilimleri, Mühendislik, Fen Bilimleri, Tıp Bilimleri ve Sosyal Bilimler ana başlıkları altında yer alan 54 bilim dalında değerlendirildi.

Üniversitelerin ilgili bilim dallarında gösterdikleri performansa ilişkin verilerin araştırma çıktıları, araştırma etkisi, uluslararası işbirlikleri, araştırma kalitesi ve uluslararası akademik ödülleri içeren bir dizi ölçüte göre değerlendirildiği GRAS 2022 sıralamasında Üniversitemiz İktisat alanındaki başarısıyla öne çıkıyor. Bu alanda dünya çapında 401-500 bandına yerleşen İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Türkiye’den bu alanda sıralamaya girmeyi başaran sadece 4 üniversite arasındaki tek devlet üniversitesi olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Kendisi de iktisat profesörü olan Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin ÇELİK, Üniversitemizin bu gurur veren başarısını şu sözlerle değerlendirdi: “Üniversitemiz son dönemde dünya çapındaki birçok prestijli endekste çok önemli başarılar elde etti. ShanghaiRanking’in GRAS 2022 Sıralaması’ndaki bu başarıyı da bu ivmenin bir parçası olarak değerlendiriyorum. Bilhassa iktisat alanındaki başarımızın tescillenmesi, bir iktisat tarihçisi olarak beni ayrıca gururlandırdı. İktisat alanını böyle kıymetli bir yere taşıyan akademisyenlerimize teşekkür ediyor, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin tüm mensupları adına başarılarımızın devamını diliyorum.”

Üniversitemizin GRAS sıralaması profil sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.