Etkinlikler

Uluslararası Kudüs Sempozyumu: Dünü, Bugünü, Yarını

23.09.2017

Üniversitemiz, Ümraniye Belediyesi ve Burak Derneği ile birlikte uzman akademisyenlerin Kudüs’ü derinlemesine ele alacakları “Uluslararası Kudüs Sempozyumu: Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu sempozyuma ev sahipliği yapacak. Osmanlı Devleti’nin Kudüs’ün yönetimini ele almasının 500., İngilizlerin Kudüs’ü işgalinin 100. ve Mescidi Aksa’nın işgalinin 50. yıldönümünde düzenlenen uluslararası sempozyum, 23-24 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Son dönemlerde Kudüs’ün konumunun ve şehirde yapılan insan hakları ihlallerinin yeniden tartışılmaya başlanmasının akademik düzeyde değerlendirilmesine yönelik ihtiyaç bağlamında düzenlenen sempozyumla, Kudüs meselesi yeniden kamuoyunun gündemine taşınacak. Yurtiçi ve yurtdışından alanında uzman katılımcıların iştirakleriyle toplam 7 oturum halinde iki gün sürecek etkinlikte, açılış oturumunun akabinde, makamlarınca uygun görüldüğü takdirde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden çıkartılan arşiv vesikalarından tertip edilen “Osmanlı Arşivlerinde Kudüs” isimli sergiyi açması arzulanmaktadır.

Gerek ülkemizde gerekse yurtdışında Kudüs’e ilişkin araştırmalar yapan akademisyenler ve entelektüellerin birikimlerinin paylaşılmasına katkı sağlayacak olan sempozyuma tüm halkımız davetlidir. 

Sempozyum programına erişmek için lütfen buraya tıklayın.