Haberler

Medeniyet Ailesi İftar Yemeğinde Bir Araya Geldi

15.06.2017

Rektörlüğümüz tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, her geçen gün daha da büyüyen ‘Medeniyet Ailesi’ yoğun katılım gösterdi.

13 Haziran 2017 tarihinde Güney Yerleşke B ve C Bloklar arasındaki açık alanda gerçekleşen iftar yemeğine, başta Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mustafa Çiçekler, Prof. Dr. Ahmet Cihan ve Prof. Dr. Fahri Ovalı olmak üzere akademik ve idari personelimizden birçok kişi aileleriyle katıldı. Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman’ın konuşmaları ile başlayan iftar programımız, Fenerbahçe Camii İmamı Fatih Akman'ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Karaman: “Ramazan istek ve arzularımıza gem vurduğumuz, acziyetimizi idrak ettiğimiz ve yoksulun haliyle hallendiğimiz bir zaman dilimidir”

“İstanbul Medeniyet Üniversitemizin güzide mensupları, hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Aile iftarımıza hoş geldiniz. Medeniyet ailesinin bir araya geldiği şu güzel iftar sofrasında Ramazan’ın af, mağfiret ve muhabbet iklimini bir kez daha dostlarımızla birlikte teneffüs ediyoruz. Rabbimize bu fırsatı verdiği için ne kadar şükretsek azdır. Geçen seneki Ramazanda iftar ederken sayımızın %50 arttığını ifade edip, “herhalde gelecek senelerde daha geniş mekânlar aramak durumunda kalacağız” demiştik. Mevla nasip etti, bu yıl kendi mekanımızda daha da kalabalık bir şekilde iftar ediyoruz. Artık bu gelenek böyle sürüp gidecek inşallah. “  ifadeleri ile sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. M. İhsan Karaman konuşmalarına,  “Bizim medeniyetimizde Ramazan’a on bir ayın sultanı denmiş, bu ay yoksula, komşuya, akrabaya ikram etme vesilesi olarak görülmüş, kırda kentte bir şölen havası içerisinde ihya edilmiştir. Ramazan’a yönelik bu alaka hem faziletinden hem de bize her konuda en güzel örnek olan Peygamberimizin Ramazan’a verdiği önemden kaynaklanıyor” ifadeleri ile sözlerine devam etti.

Peygamberimizin (sav) Ramazan’dan önce “Bize Recep ve Şaban’ı mübarek kıl, Ramazan’a eriştir” diye dua ettiğini belirterek “Ramazan O’nun iki ay boyunca hasretle beklediği bir zaman dilimiydi. Ramazan geldiğinde Allah’a kullukları artar, Kur’an’la daha çok meşgul olur, infak ve yardımlaşmaya önem verirlerdi. Özellikle Ramazan’ın son on gününde esen rüzgârdan daha cömert olurlar, yine bu dönemde yalnız kalmaya gayret ederek ibadetlerini artırırlardı” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, Ramazanın istek ve arzularımıza gem vurduğumuz, acziyetimizi idrak ettiğimiz ve yoksulun haliyle hallendiğimiz bir zaman dilimi olduğuna dikkat çekti.

 “Ramazan; af, mağfiret ve rahmet iklimidir. Muhtaç, yetim, kimsesiz ve vatanlarından edilmiş garipleri sevindirme zamanı, gönüller yapma fırsatıdır. Biliyorsunuz Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu Ramazan ayı teması "Üzerinde her canın hakkı var, Bu Ramazan ve Her Zaman" şeklindeydi. Biz de bu temenniye katılıyoruz…” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, Ramazan’ın 18. gününde olduğumuzu hatırlatarak “İftarı, sahuru, teravihi ile geçen bu güzel günlerde açlığın lezzetini tattık, yokluğun ve mahrumiyetin ne anlama geldiğini hissettik, Allah için vermenin hazzına erdik. Şimdi 1000 aydan daha hayırlı bir gecenin, Kadir Gecesi’nin içinde olduğu günlere yaklaşıyoruz.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, Hz. Aişe’den aktarılan bir hadiste, Peygamberimizin bu geceye erişenin “Allahümme, inneke afüvvün kerimün, tuhibbul afve fa’fü anni” = “Allahım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet” diye dua etmesini istediğini belirtti.

“Umarız hepimiz Kur’an’ın indirilmeye başladığı bu güzel geceyi de idrak eder, afiyet ve huzurla bayrama erişiriz” diyen Rektörümüz Prof. Dr. Karaman, Ramazan ayımızın hayırlara vesile olmasını niyaz ederek Peygamber Efendimizin bir duasıyla (“Fatara indekumu’s-saimun, Ve ekele ta’amekumu’l-ebrar, Ve sallet aleykümü'l-melaikeh: Oruçlular sofranızda iftar etsin, yemeğinizden iyi ve salih kullar nasiplensin ve melekler size salat ü selam eylesin.” Amin.) konuşmasını tamamladı.