Haberler

Hizmet İçi Eğitimde “Ailede Sadakat ve Güven” Konusunu İşledik

14.06.2017

İdari personelimize Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Akın tarafından “Ailede Sadakat ve Güven” konulu hizmet içi eğitim verildi.

Güven kavramını kazanma ve ilişkileri etkileme evresindeki önemine dikkat çekerek sözlerine başlayan Akın, “Aile içi güven, kişinin kendine güveniyle başlar. Kendisiyle barışık olan da başkasıyla sorun yaşamaz, başkasını aldatmaz” dedi.

“Öz güven/saygı; kazanılması gereken zamanda, kazanılması gereken miktarda ve kazanılması gereken kaynaktan kazanılmalı” ifadeleri ile sözlerine devam eden Akın, güven duygusunun iki yaşa kadar kazanılması gerektiğini vurgulayarak güvenin sonradan kazanılmaya çalışıldığında sorunlar oluştuğuna dikkat çekti.

Karakterin/kişiliğin büyük bir kısmının ilk altı yaşta tamamlandığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Akın, çocukların ve büyüklerin aile içinde kalmasının önemine dikkat çeken ve ailede sadakat için de eşlerin ortak noktalarını artırarak doyumsuzluk sorunsalından uzakta, kanaatkâr bir hayat yaşamalarını ve aynı zamanda eşlerin iletişimlerini kuvvetlendirerek kadirşinas (değerbilir, iyilikbilir) olmaları gerektiğini öğütleyen Prof. Dr. Ahmet Akın, “Ne yaparsak yapalım, ailecek yapalım. Mutlu evlilikler birlikte yapılan yaşanmışlıklarla kazanılıyor” ifadeleri ile sözlerine son verdi.